Великдень – світле свято воскресіння Хрестового, до якого люди ставляться з особливою любов'ю та теплом. Більшість дуже відповідально ставиться до підготовки до такого дня: фарбують варені яйця, готують сирну запіканку, випікають Паску, домашню ковбасу та багато інших страв. А потім рано-вранці йдуть до церкви, щоб освятити перелічені вище страви. Тому кожна господиня хоче, щоб її страви були гарними, яскравими та дуже смачними, щоб могли позаздрити інші жінки.
У мережі Інтернет можна знайти багато цікавих рецептів їжі на Великдень, але ми хотіли б поговорити про те, як пофарбувати пасхальні яйця до світлого свята Великодня. Що гріха таїти, останнім часом люди все частіше почали вдаватися до допомоги натуральних фарб і все рідше і рідше намагаються використовувати покупні барвники.
Основні рекомендації щодо фарбування яєць до Великодня
Ми зібрали 8 найбільш часто застосовуваних способів пофарбувати писанки натуральними барвниками:
- Лушпиння цибулі. Такий продукт є в наявності у кожної господині, а його зовнішнє жорстке лушпиння є найкращим барвником серед усіх. Воно допоможе зробити колір яєць золотаво коричневим або навіть темно коричневим залежно від кількості самого лушпиння цибулі і часу варіння. Можна зробити колір шкаралупи, навіть бордовим залежно від кольору лушпиння від цибулі, яке використовується. Суміш необхідно залити холодною водою і кип'ятити на середньому вогні мінімум протягом півгодини. Чим довше варите, тим більш насиченим буде колір. Далі одержану масу рекомендується остудити. Ваш фарбник готовий до використання.
- Куркума. Порошок куркуми фарбує шкаралупу від ніжно-жовтого до канаркового і навіть золотого, більш насиченого кольору, ніж при варінні в молодих гілочках тополі. Все залежить від концентрації куркуми у воді. Чим більше куркуми покладете, тим інтенсивніший жовтий колір отримаєте після проварювання. Принцип фарбування все той же, або варити яйця в цьому розчині 10 хвилин, або залишати їх більш тривалий час у такому концентрованому натуральному барвнику.
- Каркаде, він же гібіскус або суданська троянда. Квітки цієї рослини можуть пофарбувати крашанки в цілий колірний спектр, починаючи від сірого з блакитним відтінком, бузкового і навіть синього з переливами. Забарвлення виходить не однакове, а дуже нерівномірне, так що його ще застосовують при технології забарвлення в мармурову багатогранну кольорову палітру, що переливається. Залежно від кількості каркаде і часу фарбування, ви отримуватимете різні відтінки фіолетового, сіро-блакитного або навіть сіро-синього кольору. Але, мабуть, найцікавіше у фарбуванні квітками каркаде чи суданської троянди – це зміна кольору безпосередньо на повітрі. У каструлі при варінні крашанки будуть бліді і невиразні, а при витягуванні ложкою з рідини, відразу змінюватимуть колір. Чим довше варитимете і більш концентрованим буде розчин, тим темніший і насичений з переливами колір ви отримаєте.
- Фарбуємо червонокачанною капустою у синій колір. Для цього необхідно взяти 2 качана капусти і дрібно нашаткувати. Капусту відправити в каструлю і залити холодною водою, додати 6 ложок оцту, перемішати, опустити в суміш варені яйця, настоювати 14-16 годин. Продукт набуває інтенсивно синього кольору, якщо ви бажаєте пофарбувати яйця в блакитний колір, скоротите час перебування виробів, що фарбуються, в суміші.
- Гілочка тополі. Як не дивно, але в гілках тополі міститься природний барвник ніжно жовто-лимонного кольору, про який багато давніх людей знали з давніх-давен. Щоб його отримати, досить дрібно нарізати 10-15 тонких молодих гілочок тополі з бруньками, що ще не розпустилися, і проварити 15-20 хвилин. Після цього дати розчину остудитися, покласти в нього яйця, довести до кипіння і проварити разом з гілочками 10 хвилин до отримання стійкого лимонного забарвлення.
- Марена фарбувальна, марена грузинська або ендро, її можна купити в гомеопатичній аптеці. Робить колір шкаралупи від ніжно-рожевого до насичено бордового. 3-4 ложки марени фарбувальної проварюєте в окропі не менше 1 години. У остуджений концентрований відвар опускаєте потрібну кількість крашанок і періодично перевіряючи на колір, тримайте необхідну кількість часу. Після цього забарвлені в потрібний вам колір писанки витягуєте, миєте під проточною водою і обсушуєте паперовим рушником.
- Зелений чай для бірюзового відтінку. Щоб крашані в ньому писанки стали насичено бірюзовими, використовуйте зелений міцний концентрований чай для їх фарбування. Візьміть 1 літр води і додайте 100 г чайної заварки, залийте суміш окропом і дайте настоятися 5 хвилин. Відвар процідіть та опустіть у нього варені яйця на 15-20 хвилин. Якщо вони все ж таки не набудуть потрібного відтінку кольору, залиште їх на довший час у зеленому чаї або ж на цілу ніч, тоді вироби стануть насичено бірюзовими. Тільки перед тим, як фарбувати їх за допомогою зеленого чаю, зверніть увагу, що потрібно купити саме зелений, а не жовтий або білий чай.
- Мармурові яйця. Або як пофарбувати писанки не в однотонну, а в мармурово-зелену палітру кольорів одночасно. Таке цікаве рябе фарбування можна отримати, якщо знати всі секрети цієї нехитрої справи.
На 10 штук крашанок вам знадобиться:
- Звичайна зеленка або спиртовий розчин алмазного зеленого 1% - 3 пляшечки;
- Лушпиння ріпчастої цибулі, можна 2 видів - 3 або навіть 4 великі повні жмені;
- Марля або капронова панчоха 20*20 см – 10 штук або за кількістю яйця:
- Оцет столовий 9% - 2 столові ложки;
- Нитка капронова будь-якого кольору.
Процес обробки
- Лушпиння двох видів мені в мисці, щоб воно порвалось на дрібні клаптики. Майбутні мармурові писанки ретельно миємо із содою. Кладемо їх у каструлю та заливаємо на 2/3 водою до потрібного рівня. Беремо мокре яйце з каструлі і кладемо в миску з лушпинням цибулі. Гарненько його там обвалюємо, щоб якнайбільше лушпиння прилипло до майбутньої мармурової крашанки.
- Далі розкладаємо клапоть марлі або капронової панчохи на столі. Насипаємо на нього трохи лушпиння і кладемо майбутню мармурову крашанку в лушпиння, на розкладений клапоть марлі або капронового панчохи. Краї клаптя піднімаємо з усіх боків над писанкою, зав'язуємо зібрану в пучок тканину над нею і відкладаємо цей зав'язаний виріб в окремий посуд. Таку процедуру робимо з усіма майбутніми мармуровими виробами.
- Зеленку і оцет обережно, щоб не забруднитись, виливаємо в каструльку з водою, де до цього були помиті мармурові писанки. Почергово кладемо на ложку загорнуті в тканину та лушпиння вироби і акуратно поміщаємо їх у каструлю із зеленкою та оцтом. Ставимо каструлю на середній вогонь, накриваємо кришкою і варимо після закипання ще 10-12 хвилин.
- З часом, знімаємо каструлю з плити, ставимо в мийку під несильний струмінь холодної води і даємо їм добре охолоне. Оцет добре закріплює колір, тому тканина на писанках вже не фарбуватиме вам руки у зелений колір. Ножицями або гострим ножем розрізаємо тканину на мармурових яйцях, споліскуємо кожну мармурову писанку і викладаємо на паперовий рушник, складений у кілька шарів на великій тарілці.
Не менш цікавими за кольором, виходять мармурові яйця, зварені не в зеленці, а в квітках каркаде з великою кількістю лушпиння цибулі. Загалом багатогранності людської фантазії немає межі і у вашій владі цілком можливо, трохи поекспериментувати з різними переліченими вище натуральними барвниками.
Щоб надати мармуровим та іншим великоднім яйцям блиск і товарний вигляд роблять у такий спосіб. На ватний тампон наносять трохи соняшникової олії та протирають їм кожну мармурову писанку. Після цього вони стають блискучими і більш ошатними, із зеленими мармуровими переливами. Так що чиніть так з будь-якими крашанками, приготованими на Великдень, щоб вони виглядали яскраво, ошатно та святково.
Як нанести на крашанки малюнки у вигляді листків або гілочок
Щоб зробити на предметах, що фарбуються, різні візерунки, так само застосовуються деякі тонкощі, які допомагають в чіткій і красивій прикрасі. Особливо це помітно, коли малюнок складається з тих самих невеликих листочків або гілочок. При варінні в природному барвнику, контури, дрібні деталі і навіть прожилки можуть, дуже непогано перемальовуватися на вироби, що фарбуються.
Тут підійдуть різні пластикові або капронові сіточки з візерунками, а також звичайні капронові панчохи. Замість обертання в тканину, капронову сіточку або марлю з лушпинням, на мокрі крашанки кладуть листочки петрушки, кропу або кінзи, а потім вже обертають у тканину і варять у природному барвнику.
Сподіваємось, що вам сподобалися наші оригінальні ідеї забарвлення яєць. Виконуйте наші інструкції та створюйте оригінальні відтінки кольорових гам Ваших великодніх яєчних продуктів.
Барвисті наклейки на церковну великодню тематику та самостійний розпис
Окрім натуральних складових для фарбування яєць до світлого свята Великодня, вітчизняна та зарубіжна промисловість виготовляє безпечні харчові барвники, а також різні наклейки на церковну тематику великодні для курячих яєць.
- Харчовими фарбами можна не просто створювати різні відтінки, а й робити цікаві малюнки, писати букви, слова чи цифри. Дорослі та діти, які допомагають розписувати яйця на Великдень, привносять у фарбування кожного виробу зі шкаралупи, свою індивідуальність малюнку та колірної гами.
- Наклейки, які не змиваються і не втрачають своїх малюнків і кольорів при варінні, так само часто стали використовуватися для прикраси писанок, тепер уже на сучасний лад. Правда барвисті наклейки не створюють індивідуальної автентичності писанки, але при цьому все ж таки дуже прикрашають ці вироби на Великдень.
Пробуйте та створюйте свої великодні шедеври на радість своїм дітям, родичам та друзям!