Готувати кожен день, особливо для зайнятих жінок, нестерпно. Тому багато хто вдається до того, щоб заморожувати приготовані страви, з метою доведення їх до готовності через деякий час.
Всі ми звикли, що заморожують зазвичай пельмені, вареники, котлети, бендерики або тефтелі, але сьогодні можна робити це практично з кожною стравою, на приготування якої, витрачається чимало сил і енергії.
Що таке заморожування і як робити його правильно?
Цей процес має на увазі зберігання продуктів у морозильній камері при температурі -18 °С. Такий режим обраний не випадково, адже в холодному середовищі зупиняється розвиток бактерій та мікроорганізмів, які сприяють псуванню продуктів харчування. Але після заморожування їжу можна сміливо зберігати протягом досить тривалого часу, не боячись, що вона стане непридатною, або втратить смак.
Але для підтримки даного режиму необхідно дотримуватися простих правил:
- Використовувати спеціальне герметичне пакування для зберігання заморожених продуктів.
- Не заморожувати гарячу їжу.
- Не заморожувати їжу повторно, а намагатись вживати все за один раз.
- Не зберігати готові продукти у замороженому вигляді понад 2-3 місяці, а напівфабрикати заморожені - 3-4 місяці. Адже після закінчення цього терміну їжа втрачає всі корисні речовини.
Страви та напівфабрикати домашнього приготування для заморозки, які можна зберігати у замороженому вигляді у морозильній камері
Якщо не брати до уваги різні види котлет, пельменів, вареників з усілякими солодкими та солоними начинками, фрикадельок або тефтелів, які жінки готують самі, або купують у спеціалізованих магазинах, можна заморожувати та зберігати у замороженому вигляді наступну їжу та домашні напівфабрикати:
- Бульйони та крем-супи. Але їх також треба вміти правильно розморозити. Для цього суміш необхідно залишити в холодильнику на 5-6 годин, щоб вона могла поступово розморозитись. Не рекомендується заморожувати молочні супи та бульйони з макаронами, рисом та картоплею, оскільки після розморожування псуються смакові якості цих продуктів.
- Млинці з начинкою або налистники. Тільки для підтримки м'якого стану після розморожування, варто змастити поверхню виробів вершковим маслом, а ще смачніше і апетитніше буде, злегка обсмажити їх з усіх боків до утворення золотистої скоринки.
- Запіканка. Її варто замотати у харчову плівку, щоб вона не обвітрювалася у морозилці.
- Сирники. Перед заморожуванням їх слід спочатку охолодити.
- Фаршировані перці та голубці. Заморозити страву слід так само, як і сирники, спочатку остудивши в холодильнику протягом 2-3 годин.
Якщо ви створите заготівлю улюблених страв, можна завжди порадувати себе смачним та корисним сніданком, або доповненням до обіду та вечері, десерту до чаю чи кави.
Домашні заморожені напівфабрикати доставка київ – це смачно, корисно та дуже вигідно для харчування всієї родини
А якщо ви не бажаєте готувати такі страви самостійно, можна вигідно купити заморожені домашні напівфабрикати київ у нас в інтернет магазині ТМ Смачнота. Купуйте свіжі, якісні та смачні напівфабрикати домашнього приготування на продаж, нашого власного виробництва за доступними цінами, радуйте себе та близьких ніжною різноманітною їжею, яку наші кухарі виготовляють вручну, а потім швидко заморожують у шоковій заморозці.
Наш асортимент широкий, дуже різноплановий і крім улюблених заморожених вареників, пельменів, хінкалі, млинців з різноманітними начинками, ми пропонуємо курячі ніжки, фаршировані грибами, голубці, сирники з різними начинками, лазанью, штрудель, картопляні зрази. Також ми пропонуємо чебуреки, гречаники, киші, пироги, деруни, піцу, курячий паштет, домашню ковбасу і навіть морозиво.
Приходьте, телефонуйте, замовляйте онлайн! Доставка напівфабрикатів київ здійснюється в термобоксах, які не дають напівфабрикатним продуктам розморожуватися під час доставки, навіть у найспекотніший день! Завжди раді бачити вас!
Смачного!