Деруни по-гуцульськи від карпатської бабусі

Страви з картоплі у Карпатах займають особливе місце. З нього тут готують різноманітні перші та другі страви, закуски та випічку. І все дуже ситне, по-справжньому домашнє, без вишукувань просте, але - неймовірно смачне.

А деруни! Усі, хто їв карпатські деруни, як їх тут називають гуцули, залишаються у захваті. Назви, до речі, можуть бути й іншими – наприклад, «терти-пляцки», «тертюхи», «бандурятники», «кремзлики». Чим вони відрізняються від звичайних дерунів? Їдять їх за гуцульською традицією із густою сметаною або ряжанкою (пахтою). Іноді до сметани додають пересмажені з цибулею гриби, заправлені мукою. Крім того, може використовуватися абсолютно різний за складом соус, який тим не менш добре поєднується з драниками по гуцульськи.

Драніки, цілком і повністю відрізняються від картопляних зразів з різними начинками тим, що виготовляються картопляні зрази з начинкою, тільки з відвареної картоплі і вже готових начинок, у вигляді відвареного і перекрученого на м'ясорубці м'яса, смажених з цибулею грибів або тушкованої капусти.

Ми розповімо, як приготувати деруни по-гуцульськи або кремзлики від карпатської бабусі, пальчики оближеш!

Рецепт карпатських драників по-гуцульськи

Що знадобиться

  • Картопля пізнього врожаю (тобто не молода) – 5-6 шт, розмір середній;
  • яйце – 1 шт;
  • цибулина – 1-2 середні;
  • часник – 1-2 часточки;
  • сметана чи кисле молоко – 1,5 столів. ложки;
  • борошно – 2 столові ложки без верху;
  • соняшникова олія – для смаження;
  • сіль, перець – на смак.

Приготування гуцульських дерунів

  1. Очистіть картоплю і потріть на металевій «колючій» тертці, тобто з такими осередками, про які можна поранитися. Форма терки дійсно має значення, якщо ви хочете досягти тих самих гуцульських дерунів. А терки вказаного зразка у наших мам та бабусь були обов'язково, пошукайте.
  2. Отже, очищену цибулю теж натріть, відправте в картоплю. Все робіть швидко, щоб картопля не встигла потемніти, а готові деруни були світлими.
  3. Додайте сметану або кисле молоко. А в окремому посуді сколотіть вилкою куряче яйце і потім переправте в тісто для драників. Борошно додайте в кінці після часнику (його можна потерти або пропустити через прес), солі і перцю. Ретельно перемішайте масу.
  4. Нагрійте сковороду, візьміть із товстим дном, як для млинців. Розігрійте рафіновану олію і кладіть картопляний склад, набираючи ложкою, у вигляді невеликих оладок. Смажте з двох боків до рум'яної скоринки.
  5. Готові кремзлики по-гуцульськи складіть у керамічну тарілку. Окремо поставте на стіл сметану або соус зі сметани чи ряжанки з доданим свіжим кропом та часником за смаком.

На замітку: часто також готові драники, якщо вони без начинки складають у глиняний горщик, поливають густою сметаною і ставлять на кілька хвилин в духовку. Робити їх ще можуть з різними начинками – драники з м'ясом, смаженою цибулею та салом, смаженими грибами, яйцем та зеленою цибулею.

Смачного!