Щоб вареники з вишнею не містили глютен, використовуйте горіхове борошно, воно найбільш доступне, а тісто з кокосового борошна та псилліуму за структурою найбільше нагадує пшеничне.
Псилліум - натуральна клітковина, лушпиння насіння подорожника, активно застосовується в дієтичному та безглютеновому харчуванні.
Замість цукру в борошно кладіть будь-який підсолоджувач, широкий вибір представлений у відділах супермаркетів для здорового харчування.
Рецепт підходить для діабетиків.
Що вам знадобиться з розрахунку на 2-3 порції:
- Псилліум - 7 грам;
- борошно кокосове – 20-25 грам;
- яйце – 1 штука;
- сир 5-9% не надто зернистий – 200 г;
- підсолоджувач Фіт-парад №7 (він солодший від звичайного цукру в п'ять разів) – 7 грамів у тісто + 1-2 грами в начинку;
- вишня – 100-150 грам;
- ванілін – 1-2 грам;
- сіль – трохи в тісто та для води;
- топлене масло на подачу;
Приготування
- У сире яйце висипаємо підсолоджувач та трохи солі. Міксером збиваємо до однорідної, трохи густуватої маси.
- Додаємо м'який протертий сир, потім псилліум, кокосове борошно, ванілін і замішуємо м'яке тісто для вареників без глютену – спочатку в мисці, а потім на тефлоновому килимку. Тісто на вареники без глютена з вишнею просто відмінне, воно не рветься та не липне ні до рук, ні до килимка, з ним дуже зручно працювати.
- Отже, готове тісто без глютену збираємо в грудочку і загортаємо в поліетиленовий пакет. Залишаємо полежати так хвилин 15, щоб псилліум у структурі тіста набух. А поки що готуємо начинку для вареників з вишнею.
- Якщо ягоди заморожені, то розморожуємо, акуратно виймаємо кісточки і додаємо підсолоджувач. Якщо не покласти, то надмірна кислота начинки зіпсує варенички. Тому вишню для вареників без глютена обов'язково «задобрюємо» – і робимо це знову ж таки за допомогою Фіт-параду № 7, суміші підсолоджувачів на основі природних компонентів. Даємо вишням трохи постояти – чверть години та насититися насолодою.
- Тісто, що відпочило без глютена, перетворимо на ковбаску, сильно тонку робити не треба. Ділимо гострим ножем на шматочки однакової товщини. Розкладаємо на килимку та розкочуємо невеликою качалкою, краще із силікону. Завдяки псилліуму кваша виходить пластичною, чудово розкочується та ліпиться.
- Розкладаємо вишню по кружечках – по 2-3 ягоди на кожний залежно від розмірів вишні. Ліпимо їх традиційної форми. Акуратно опускаємо в киплячу, трохи підсолену воду - по 3-4 вареники, і варимо буквально 2-3 хвилини, щоб зварилося в них яйце.
- Викладаємо на тарілки і поливаємо топленим маслом або свіжоприготованим солодким соусом.
- Другий спосіб – смаження вареників без глютену з вишнею на сухій сковороді. Розігріємо її добре і викладаємо варенички. Вогонь зменшуємо та через півхвилини перевертаємо на інший бік, обсмажуємо до утворення скоринки ще хвилину. Вимикаємо.
Ось так вареники без глютену з вишнею швидко готові. Дуже смачні та найніжніші.
Смачного!