Існує безліч домислів та упереджень, а часом і абсолютна маячня про те, що напівфабрикати шкідливі, несмачні, складаються з консервантів та замінників натуральних продуктів.
Спробуймо розібратися і знайти істину, адже домашні напівфабрикати насправді робляться з високоякісної, багаторазово перевіреної сировини від іменитих виробників. І в цій статті, ми постараємося розвіяти всі ці міфи, плітки та різні пусті домисли!
Міф 1: Напівфабрикатна їжа впливає на збільшення зайвої ваги
Існує думка, що постійне вживання напівфабрикатних страв позначається на збільшенні обсягу талії, а відповідно і ваги. Таке твердження не зовсім вірне, оскільки будь-яка людина, яка з їжею споживає більше калорій, ніж витрачає за день, поступово додаватиме у вазі. І тоді вже не важливо на що він налягає протягом дня чи то випічка, картопля, макарони чи напівфабрикати, але якщо харчуватися не повноцінно, не контролювати обсяг порцій та їх сумарні калорії, мало рухатися, то збільшення не в грамах, а в кілограмах буде цілком реально.
Міф 2: Неможливо без ГМО та всіляких добавок зробити смачні напівфабрикати
Ми дуже цінуємо свою репутацію, а тому встановили на всіх етапах нашого виробництва жорсткий об'єктивний контроль. Адже контролювати необхідно не лише саме наше виробництво та його процеси, а й постачальників продуктів, упаковки та навіть санітарних засобів.
Товар кожного постачальника перед укладанням договору про співробітництво, перевіряється за багатьма показниками, включаючи мікробіологію, біохімічний аналіз на наявність антибіотиків, токсичних речовин та важких металів. Крім того, ми постійно моніторимо соцмережі та інтернет на наявність негативних відгуків від покупців їхньої продукції та перевіряємо їх достовірність.
Міф 3: Напівфабрикати напихують одними консервантами
Щоб довго і правильно зберігати вироблені на власному виробництві напівфабрикатні продукти, не обов'язково використовувати консерванти. Сучасні дослідження показали, що довго зберігати здорову натуральну без консервантів їжу можна кількома способами. Або піддати її процесу сублімації або ліофілізації (зневоднення у вакуумі) з подальшим правильним зберіганням у герметичній упаковці, що саме по собі дуже і дуже дорого, або шоково заморозити продукт, що потребує остаточної обробки без утворення льоду.
При шоковому заморожуванні всі поживні властивості і навіть внутрішня волога залишаються у такій страві, на відміну від сублімованої їжі, де вологи залишається трохи більше 1-2%. Так що швидке заморожування не тільки зберігає всі властивості напівфабрикатів, але й значно збільшує термін їх правильного зберігання.
Міф 4: Як довго можна зберігати заморожені напівфабрикати?
Відповідно до ДСТУ 4437:2005 та ДСТУ 6028:2008 відлік зі зберігання напівфабрикатних продуктів починається з моменту їх шокового заморожування на виробництві та переміщення готової продукції для тривалого зберігання до спеціальних морозильних камер з постійною температурою не вище -18С. При такій температурі термін зберігання може сягати 90 діб від моменту їх заморозки. Так що можна сміливо робити запаси тривалого зберігання та їх кількість, що повністю залежить від вільного місця у вашій морозилці.
Міф 5: Напівфабрикати, нібито часто-густо складаються із замінників натуральних продуктів.
Наше виробництво не таке велике і всі процеси робляться тільки вручну, а з механізації тільки м'ясорубка, тісторозкочувач, тістоміс і блендер, так що м'ясо механічної обвалки, а це на хвилинку кістки, сухожилля, і сполучні тканини, пропущені через потужний прес, у нас не використовується .
До речі, визначити його використання не так вже й складно. Якщо в пельменях відчуваються дрібні тверді вкраплення у фарші, знайте, виробник додає у фарш, дешевше м'ясо механічного обвалу.
Крім того, меланж або яєчний порошок, соєвий білок, стабілізатори, емульгатори або інші хитрощі великих виробництв ми не використовуємо, щоб витягнути м'ясо або тісто до потрібних значень. Ми не замінюємо більш дорогі продукти дешевшими і якщо пельмені або налистники з лососем, то це саме філе лосося, а не його обрізки, тому що:
Репутація в нашій справі коштує набагато дорожче, ніж миттєвий заробіток.
Міф 6: Чи не простіше самим наліпити пельмені, хінкалі, вареники, а заразом голубці та зрази з картоплі?
Для реалізації такої сміливої заяви вам знадобиться не менше одного повного дня і хоча б кількох фізично міцних і витривалих домашніх помічників та помічниць. Адже необхідно буде купити всі потрібні інгредієнти, включаючи різні види м'яса, борошно, рис, капусту, картоплю, спеції і навіть печериці.
Потім під вашим чуйним керівництвом, вони могли б перемолоти фарш, замісити тісто, відварити капусту, рис, картоплю та м'ясо на вареники, посмажити цибулю, моркву та гриби. Ну і звичайно ж потім наліпити достатню кількість пельменів, вареників і хінкалі, а також зробити голубці з м'ясом та рисом, і картопляні зрази з грибами. Потім знайти місце в морозилці чи моріозильній скриньці, все акуратно укласти і ще знайти сили для генерального прибирання кухні.
Так що варто добре подумати і все ж таки прийняти рішення купити по-домашньому зроблені напівфабрикати, тим самим заощадивши сили і час для інших справ і турбот.
Міф 7: Напівфабрикати дуже однакові – це позбавлена насолоди їжа?
Багато хто асоціює «кулінарні напівфабрикати» тільки з пельменями, варениками або котлетами, і просто не знайомі з іншими видами напівфабрикатних виробів.
Наприклад, на нашому виробництві виготовляється понад 100 найменувань продукції, на будь-який смак та з будь-якою начинкою, навіть такі, як фаршировані курячі стегна, фрикадельки, тефтелі, купати, чебуреки, кордон блю, печінкові торти, скумбрія з овочами, кіші, пироги, навіть сирні палички та смачна піца. Крім того, можемо запропонувати пісні та дієтичні напівфабрикати з броколі, грибами, ягодами, фруктами, кукурудзяним, гречаним і цільнозерновим борошном. Є навіть пельмені з рибою або налистники з лососем та шпинатом.
Міф 8: Чи сильно змінюються смакові якості напівфабрикатної їжі після розморожування?
Навіть таке цікаве питання, все ж таки іноді можна почути від наших покупців. Можемо відразу однозначно відповісти негативно!
При шоковому, дуже швидкому заморожуванні, яке ми використовуємо на нашому підприємстві, відбувається дуже швидке практично моментальне охолодження свіжого напівфабрикатного продукту. Завдяки практично моментальному заморожуванню, в продукті, що заморожується, зберігаються всі його властивості і вітаміни, а після розморожування напівфабрикат не втрачає органолептичні властивості і консистенцію, адже навіть криги або льодової кірки на продукті немає.
Міф № 9: Чи правда, що співробітники харчових виробництв побоюються їсти свою продукцію?
Як для нас, то це повна нісенітниця!
У нас немає на виробництві механічних ліній, коли працівники просто засипають у машину різні інгредієнти та на виході отримують якусь продукцію.
На нашій кухні кожна зміна кухарів, роблячи все вручну, цілком і повністю дотримується всіх норм і технологій при випуску напівфабрикатної продукції. Відповідно, приготовлені з любов'ю вручну за нашими рецептами напівфабрикати, коригуються та доводяться під час випуску до досконалості.
Щоб усі страви, що випускаються за рецептом, були по-домашньому смачні, їх в обов'язковому порядку, тут же дегустують кілька людей зі зміни, включаючи старшу, так само, як удома господині на кухні, готуючи їжу для себе і своїх близьких, завжди її пробують.
Адже не дарма люди ходять саме в той ресторан, в якому шеф кухар смачно готує і це завжди можна відчути за запахом. Тому покупці нашої продукції завжди хвалять наших кухарів за їхнє вміння поділитися частинкою своєї душі в напівфабрикатах, що випускаються, і принести людям радість своїми смачними та різноманітними стравами.
Міф №10: Чи правда, що якісні напівфабрикати можна купити тільки за великі гроші і на ринку можна купити їх набагато вигідніше?
На це питання є багато позитивних, дуже правильних моментів та дій:
- Якщо сировина купується лише у виробників, а не у перекупників;
- Якщо на виробництві працюють тільки висококласні професіонали, які чітко та злагоджено виконують свою роботу;
- Якщо логістика заздалегідь планує доставку вироблених напівфабрикатів торговими точками;
- Якщо продавці торгових точок завжди чітко замовляють у потрібній кількості необхідний товар із оптимальним запасом.
Тоді, відповідно логістичні витрати у разі, зведені до мінімуму. Тільки тоді, якість напівфабрикатної продукції, що випускається, буде висока, а собівартість - досить низькою, і при цьому напівфабрикатна продукція не залежуватиметься на складах, а постійно продаватиметься.
І лише тоді ціна на напівфабрикати буде прийнятною для споживачів.
А щодо низької ціни на ринку, то давайте подивимося на неї об'єктивніше!
Подумайте самі і поставте собі лише кілька простих питань:
- Яка сировина використовується?
- Чи дотримуються на харчовому виробництві всі норми та правила?
- Чи витримується правильний температурний режим та умови зберігання?
- За яких умов транспортуються напівфабрикати до прилавка?
Якщо хоча б один з пунктів викликав у вас питання, то вигідність таких напівфабрикатів можна поставити під сумнів, адже на додачу до низької ціни, можна отримати досить серйозні проблеми зі здоров'ям.
Сподіваємося, що ми трохи розвіяли ваші страхи і докладно пояснили всі міфи про популярну та допомагаючу напівфабрикатну продукцію. Так що як бачите, міфи – це лише міфи. Ми виробники домашніх напівфабрикатів і дуже дорожимо своїми покупцями, а тому в жодному разі не будемо наражати їх життя, хоч якійсь, навіть найменшій небезпеці.
Наші натуральні споживчі кулінарні напівфабрикати настільки якісно зроблені, що ви спокійно можете подавати їх на святковий стіл вашим рідним та близьким, при цьому вам не доведеться червоніти за їхню красу зовнішнього вигляду та прекрасний природний смак. Нам можна довіряти, адже ми даємо наші напівфабрикати власним дітям і завжди віримо у те, що здорова натуральна їжа може позитивно впливати на якість життя!